„Junibacken“ – pasakų namas Stokholme A.Lindgren knygų gerbėjams

1/26
Teksto dydis:

Vienoje iš Stokholmo salų, visai šalia istorinio „Vaza“ laivo muziejaus, nuolat būriuojasi minios linksmai nusiteikusių vaikų. Ir visai nesvarbu, ar jie darželinukai, ar atvyko su bendraamžių grupe jau lankydami mokyklą, ar suaugę paaugliai. Visi jie renkasi čia vedini vieno, jie – žymios švedų rašytojos Astridos Lindgren istorijų gerbėjai.

Vienas populiariausių muziejų

Jos garbei miesto centre atidarytas „Junibacken“ muziejus kviečia visus iš arčiau susipažinti su rašytojos pasakomis ir pasijusti taip, tarsi pats būtumėte jų herojus. Tiesa, žaisminga muziejaus aplinka sudomina ne tik mažuosius lankytojus. Originaliai sukurtoms pasakų erdvėms neliks abejingi net ir suaugusieji. Ypač tuomet, jeigu kada prieš miegą skaitydami bent vieną A.Lindgren knygą iš smalsumo, kas vyks toliau, negalėjo sau leisti užsnūsti.

Nenuostabu, kad „Junibacken“ yra vienas labiausiai lankomų muziejų visame Stokholme. Žaisminga atmosfera pakeri kone kiekvieną. Kartais net sakoma, kad švedai vaikus auklėja remdamiesi populiarios ir mėgstamos rašytojos knygomis.

Lapkričio 9 dieną A.Lindgren būtų sukakę 104 metai. Ir nors šiandien jos gyvųjų tarpe nebėra, moteris su dideliu užsidegimu bendradarbiavo kuriant spalvingą ir noromis nenoromis įtraukinatį muziejų. Šiandien kiekvieną muziejaus lankytoją pasitinka jo kiemelyje stovintis rašytojai pastatytas paminklas. Besišypsanti A.Lindgren, rodos, kiekvieną kviečia užeiti, prisiminti vaikystę ir pasinerti į kvapą gniaužiančias švediškas istorijas.

Dėmesys kiekvienam

„Junibacken“ muziejus suskirstytas į kelias skirtingas zonas: pažintinė, žaidimų, taip pat – kavinė, knygynas, suvenyrų parduotuvė. Bene didžiausią įspūdį palieka kelionė traukinuku, kurios metu aplankomi visi žinomi A.Lindgren knygų herojai.

Kiekvieną maloniai pasitikusi mergina pirmiausia paklausia, kokia kalba geriausiai suprantate – ta kalba vėliau įsėdus į specialų traukinuką individualiame vagonėlyje šneka įrašytas gido balsas. Tiesa, nors lietuvių kalbos sąraše nėra, vis dėlto kalbų pasirinkimas ganėtinai platus ir priimtinas tiek europiečiui, tiek turistui, atvykusiam iš kitų žemynų.

Traukinukas taip pat gan neįprastas. Viename nedideliame vagonėlyje telpa maždaug trys žmonės, o patys vagonėliai vienas nuo kito atskirti kelių metrų atstumu. Beje, „keliavimo“ trajektorija vyksta šonu – visa tai tam, kad priešais save visuomet galėtumėte matyti įspūdį keliančius A.Lindgren istorijų vaizdus.

Įvairiomis kryptimis besisukiojantis traukinukas keliauja per ištisą švedų autorės sukurtų pasakų karalystę. Skirtingose erdvėse eksponuojami A.Lindgren pasakų fragmentai susiejami gido pasakojimu, specialiais garsais, muzika, apšvietimu.

Skrydis virš pasakų

Lankytojai nukeliami į Pepės Ilgakojinės namus – Vilą Vilaitę, kurioje gyvena ne tik strazdanotoji Pepė, bet ir jos arklys bei draugas ponas Nilsonas.

Kitoje erdvėje pasakojama apie plėšiko dukrą, mergaitę Ronją, augančią girioje esančioje pilyje – čia ekspozicijos lankytojai praskraidinami virš gūdaus miško ir ošiančių medžių.

Atkeliavus į Mažylio namus virš galvos, įjungęs burzgiantį propelerį, praskrenda smaližius Karlsonas.

Nepamirštami ir Broliai Liūtaširdžiai, neklaužada berniukas Emilis iš Lionebergos, Pramuštgalvių gatvės vaikai, tarp kurių – išdykėlė Lota, pasakojama istorija apie tris brolius ir seserį, puikiai leidžiančius atostogas Varnų saloje, taip pat lankytojai nukeliauja į stebuklingą Tolių šalį.

Svečiuose pas Pepę

Įspūdingą kelionę vainikuoja apsilankymas Viloje Vilaitėje, į kuriuos užeiti kviečia pati Pepė. O čia jau laukia linksmybės, kurios ypač žavi mažuosius šeimos narius. Ilgakojinės namelyje galima užeiti į kiekvieną jos kambarį, pačiupinėti jos kasdien naudojamus daiktus. Pagal A.Lindgren knygą tikroviškai sukurta vila leidžia pasijusti lyg pasakoje. Čia galima užeiti į Pepės virtuvė, pamatyti, kaip ji gamina, kokius indus naudoja. Taip pat aplankyti tualeto kambarį, į kurį veda mažutės durelės, pro kurias suaugusiam žmogui gana sunku ir pralįsti.

Pepės namai išklijuoti dekoratyviais švediškų raštų tapetais, sienas puošia gausybė veidrodžių, paveikslų. Koridoriuje galima pasimatuoti Pepės mėgstamas skrybėles.

Antrajame vilos aukšte – Pepės miegamasis, kurio garbingiausioje vietoje kabo jos tėvo, Pietų jūrų karaliaus, nuotrauka.

Idealia tvarka namai nepasižymi – išmėtyti mergaitės daiktai tik dar labiau atskleidžia jos nutrūktgalvišką būdą.

Vila Vilaitė ypač pritaikyta vaikams. Joje galima viską paliesti, pasimatuoti, net nučiuožti specialiai įrengta čiuožykla iš antro į pirmą aukštą.

A.Lindgren muziejuje taip pat galima aplankyti žaidimų zoną. Joje – ne tik garsios švedų autorės knygų istorijos, bei ir kitų vaikų mėgstami pasakų herojai. Čia taip pat veikia žaismingus ir originalius patiekalus siūlanti kavinė, knygynas, įvairių suvenyrų parduotuvė.

„Junibacken“ – tai muziejus, atviras visiems. Net ir tie, kurie neskaitę A.Lindgren pasakų, ras ten ką veikti. O gal liks sužavėti taip, kad iškart po kelionės puls bėgti į biblioteką ir jau kitą vakarą Varnų saloje pratęs pažintį su Pepe, Karlsonu ar Ronja.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko