Mirė maestro M.Rostropovičius (papildyta, nuotraukos, video)

1/12
Teksto dydis:

Penktadienį po sunkios ligos vienoje Maskvos ligoninių mirė visame pasaulyje vienas garsiausių pasaulio dirigentų ir violončelininkų Mstislavas Rostropovičius.

Lrytas.lt video naujienose - reportažas apie M.Rostropovičių. Jo širdis sustojo 10.45 val., Maskvos laiku (Lietuvos laiku - 09.45 val.).

Muzikas neseniai Kremliuje atšventė 80-ąjį jubiliejų, per kurį atrodė labai pavargęs ir sulysęs. Už rankos į pokylių salę jį atvedė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Iš karto po šventės jis vėl grįžo į Maskvos onkologijos centrą, kur jam specialiai buvo paruošta reanimacinė palata.

Kol kas informacijos apie muziko laidotuves nėra, tačiau greičiausiai jis bus laidojamas sekmadienį Maskvoje, Novodevičės kapinėse.

Kitą penktadienį (05 04) 18 valandą Šv.Kotrynos bažnyčioje organizuojamas koncertas muziko atminimui.

Kankino sunki liga

Žinia apie M.Rostropovičiaus mirtį labai nuliūdino Paryžiuje gyvenančią 52 metų lietuvę Eleną Pilauskienę.Šią moterį, kuri prižiūri Prancūzijos sostinėje esančius muziko

apartamentus, M.Rostropovičius laikė savo šeimos nare.

Moteris pastaruoju metu labai nerimavo dėl savo šeimininko sveikatos - žinojo, kad neseniai jam buvo atlikta jau trečia operacija.Tačiau ji nesitikėjo, kad mirtis M.Rostropovičių pasiglemš taip staiga.

"Jis niekada nesiskųsdavo savo sveikata, dar neseniai manęs prašė nepalikti jo apartamentų Paryžiuje", - sakė E.Pilauskienė.

Interviu su vieno garsiausių pasaulio muzikų kambarine skaitykite rytoj "Lietuvos ryte".

V.Adamkus pareiškė užuojautą

Mirus žymiam violončelininkui, dirigentui ir nuoširdžiam Lietuvos bičiuliui M.Rostropovičiui prezidentas Valdas Adamkus pareiškė užuojautą Velionio našlei, kolegoms ir artimiesiems, viso pasaulio kultūros ir meno bendruomenei.

"Užjaučiu visus, kam buvo ir visada liks brangi šios iškilios asmenybės kūryba ir visuomeninė veikla, ištisoms kartoms skleidusi teisingumo, grožio ir gėrio idėjas. Netekome šviesiausios asmenybės. Tačiau lieka tūkstančių muzikos gerbėjų atminimas ir pagarba, lieka ištikimos tarnystės savajam pašaukimui idealas, lieka talentinga kūryba ir sąžiningos laikysenos pavyzdys ateinančioms kartoms", - sakoma prezidento užuojautoje.

Artimi santykiai su Lietuva

M.Rostropovičiaus vardas nuo 1991-ųjų įrašytas Lietuvos muzikos kolektyvų afišose. Iškart po kruvinosios Sausio 13-osios Lietuvos kamerinis orkestras surengė gastroles Ispanijoje, kur maestro buvo savotiškas mūsų šalies laisvės ruporas. Muzikas savo kailiu patyrė sovietines represijas.

1974-aisiais jis buvo ištremtas iš tuometės Sovietų Sąjungos už tai, kad ketverius metus leido savo namuose gyventi rašytojui disidentui Aleksandrui Solženicynui. Muzikas sugrįžo į Rusiją jau naujoje epochoje. Maestro šlovinamas ne tik kaip didis menininkas, bet ir kaip aktyvus humanistinių principų gynėjas ir puoselėtojas.

Muzikas, kurį jo gerbėjai vadino tiesiog "Slava" (rus. šlovė), gimė Azerbaidžano sostinėje Baku 1927 metų kovo 27 dieną. 1943-1948 metais jis studijavo Maskvos konservatorijoj. Violončelės muzikos profesoriumi jis tapo 1956 metais.

Muzika M.Rostropovičius susidomėjo dar vaikystėje, nes jo motina buvo gabi pianistė. Berniukas skambinti pianinu pradėjo nuo ketverių metų, o sulaukęs dešimties vis privertė virpėti per violončelės stygas. Studijuoti konservatorijoje jis pradėjo būdamas šešiolikos. Jo mokytojai buvo tokios muzikos garsenybės kaip Dmitrijus Šostakovičius ir Sergejus Prokofjevas.

Pripažinimo muzikantas sulaukė būdamas 23 metų. 1950 metais jo gabumus aukščiausiu apdovanojimu įvertino Sovietų Sąjungos vadovybė - M.Rostropovičiui buvo skirtas Stalino prizas.

Tarptautinė maestro karjera prasidėjo 1964 metais Vakarų Vokietijoje.

Išgarsėjęs visame pasaulyje M.Rostropovičius negailėjo kritikos sovietų režimui, pasisakė už minties ir žodžio laisvę, meną be sienų ir demokratines vertybes. Už viešus pasisakymus M.Rostropovičius 1978 metais neteko Sovietų Sąjungos pilietybės.

Ketvirtus metus Lietuvoje veikiantis M.Rostropovičiaus fondas „Parama Lietuvos vaikams" pirmasis šalyje jauniesiems talentams suteikė ilgalaikę paramą. Jis globoja ir leukemija sergančius vaikus. Ši fondo veikla skirta neeilinių gabumų muzikos, mokslo ir sporto talentų - išskirtinių gabumų vaikų - ugdymui, sudarant jiems sąlygas tapti pasaulinio lygio žvaigždėmis, taip pat teikti pagalbą vaikams, sergantiems retomis, sunkiai gydomomis ligomis.

Pernai M.Rostropovičiui buvo įteiktas Gerumo dienos akcijos organizatorių padėkos diplomas ir Gerumo sparnas.

Dirigentas 2000 metais tapo Vilniaus miesto garbės piliečiu.

M.Rostropovičiaus įrašai pelnė solidžiausius prizus - „Grammy Award", „Grand Prix du Disque". Jis turi 30 garbės titulų ir daugiau nei 90 apdovanojimų iš 25 šalių.

Mirtis pasiglemžė aktorių

Penktadienį Rusija neteko dar vieno garsaus meno žmogaus. Būdamas 82-ejų metų Sankt Peterburge mirė garsus kino ir teatro aktorius Kirilas Lavrovas.

Jis mirė savo namuose penktadienį 6 val. ryto. Aktorius ir režisierius pastaruoju metu sunkiai sirgo.

K.Lavrovas gimė 1925 m. rugsėjo 15 d. Karjerą teatre pradėjo 1950 m. Kijeve. Nuo 1955 m. iki pat šių dienų K.Lavrovas dirbo Sankt Peterburgo Didžiajame dramos teatre, vėliau gavusio G.Tovstonogovo vardą. 1989 m. jis tapo šio teatro meno vadovu.

Teatre ir kine aktorius atliko daugiau nei 60 vaidmenų. Kine jis pradėjo filmuotis 1956 metais, o išgarsėjo 1964 m. nusifilmavęs režisieriaus Aleksandro Stolperio filme "Gyvieji ir mirusieji" pagal Konstantino Simonovo romaną.

V.Putinas pareiškė užuojautą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė užuojautą žymaus teatro ir kino aktoriaus Kirilo Lavrovo ir legendinio violončelininko Mstislavo Rostropovičiaus giminaičiams ir artimiesiems.

„Pas mus įvyko du labai liūdni įvykiai - mirė Kirilas Lavrovas ir Mstislavas Rostropovičius. Aš norėčiau pasakyti jų giminaičiams ir artimiesiems: priimkite nuoširdžiausią užuojautą", - sakė V.Putinas bendroje spaudos konferencijoje su Čekijos prezidentu Vaclavu Klausu.

SSRS liaudies artistas K.Lavrovas mirė Sankt Peterburge eidamas 82 metus, o M.Rostropovičius - Maskvoje eidamas 81 metus.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko